Bildiğim Pek Çok Şey

 Bildiğim Pek Çok Şey, denemeler
Bildiğim Pek Çok Şey


Bildiğim Pek Çok Şeyin Bildiğim Gibi Olmadığını Yaşayarak Öğrendim

 

Çoğumuz bilgimize güveniriz. Hatta bazı insanlar; ‘’Dediğim dedik, çaldığım düdük.’’ Sözünü kendilerine rehber edinirler. Böyle insanlar başkalarının sözüne hiç değer vermezler.

Yaşadığımız bazı olaylar bizi ‘’ ‘’Bildiğim Pek çok Şeyin Bildiğim Gibi Olmadığını Yaşayarak Öğrendim.’’ Noktasına getiriyor.

Bazen iyi niyetle yaptığımız bir hareket başımıza sayısız sorun çıkarıyor. Böyle durumlarda; ‘’İyilikten maraz doğar.’’ Atasözü ile Eliot’un; İyileştirdiğiniz herkes bir gün sizi hasta edecek sözü aklımıza geliyor.

Bu yazıdan ''iyilik yapmak yanlıştır'' şeklinde bir ana fikir çıkarmak doğru olmaz. Biliyoruz ki, iyilik yapmak hem dinimizde hem de diğer toplumların ahlaki öğretilerinde çok önemli bir erdemdir. Belki vurgulanmak istenen temel esas; bir karar almadan önce bu konunun getirisini, götürüsünü düşünerek stratejik davranmak gerektiği olabilir.

Bir diğer nokta ise; geçmişte aldığımız kararların bazılarını bugün beğenmiyorsak, bugünkü kararlarımızın doğruluğu hakkında eleştirel düşüncenin faydalı olabileceği gerçeğidir.

Siz değerli okuyucularımdan iyi niyetle yaptığınız eylemler sonrasında  zarar gördüğünüz olayları yorumlara yazmanızı rica ediyorum.

 Görseller:pexels.com.tr


 


 

 


Bildiğim Pek Çok Şey Bildiğim Pek Çok Şey Reviewed by EĞİTİM PINARI on Aralık 25, 2021 Rating: 5

46 yorum:

 1. ben artık yapmamaya çalışıyorum... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşadığımız bazı olaylar maalesef bizi böyle kararlar almaya sevk ediyor. Değerlendirmeler için çok teşekkürler Ahmet:)

   Sil
  2. Rica ederim :)

   dediğiniz gibi maalesef, tabii iyi yaklaşan insanlara tavrımız net ve iyi her zaman :)

   Sil
  3. Tabii ki, adamına göre davranıyorsunuz ve olması gereken de bu bence.

   Sil
 2. Benim iyi niyetim hep başıma iş açmıştır. Insanlara iyilik yapmayı ve sorunlarına çözüm aramayı seviyorum fakat iyilikden gerçekten maraz doğuyor ve fazla fedakârlık yapınca insanların beklentileri artıyor. O yüzden insanların işine fazla karışmıyorum artık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz yazının bir özeti gibi olmuş Gülten, teşekkürler:)

   Sil
 3. Ah, insanlara fazla iyilik yapınca buna kötü bir şekilde alışıp bir süre sonra bunun devamını bekliyorlar. seni kullanmaya başlıyorlar. biz yine de herkese kararında iyi davranmaya çalışıyoruz. Her şeyin fazlası zarar ya bu da öyle sanrım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlişkilerde ölçülü olmak gerektiği fikrinize sonuna kadar katılıyorum. Teşekkürler Gamzeli Kız.:)

   Sil
 4. Ne kadar güzel bir yazı çok da doğru.Biz bir şeyler bildiğimizi sansak da hayat ve insanlar bazen bize ters köşe yapabiliyorlar işte...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef insanlar çoğunlukla ters köşe yapıyorlar. Teşekkürler Düş Tasarımcısı:)

   Sil
 5. böyle bir şey yaşadım mı hatırlamıyorum ama sevdiğim/yakın olduğum kişilere çok değer veririm, elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım. yine de bazen onlardan aynı ilgiyi/sevgiyi görmediğimi hissediyorum ve bu beni çok üzüyor, bahsettiğin türden bir olay sayılır mı emin değilim ama aklıma bu geldi :')

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aklınıza gelen şekliyle yazıma katkı sağladığınız için çok teşekkürler Aysu:)

   Sil
 6. fazla iyi niyetli yaklaştığım için zamanında çok canım yandı...
  o yüzden olması gereken, ideal seviyede yaklaşmaya çalışıyorum insanlara ve olaylara..

  YanıtlaSil
 7. Ne güzel yazmışsınız, emeğinize sağlık:) Her zaman iyilik yapmaktan yanayım:) Son birkaç seneye kadar çok zarar gördüğümü de söylemeden geçemeyeceğim. Genelleme yapmak yanlış ama şunu söyleyebilirim; bazı insanlar gerçekten iyiliği hak etmiyor. Öğrendiğim en net şey, herkese iyilik yapma, insanları iyi tanımaya çalış:) Kendimce çıkardığım hayat dersi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin yorumunuz da harika, çıkardığınız hayat dersi de evrensel bence. Çok teşekkürler:)

   Sil
 8. bildiğim şey hiçbisey bilmediğimdir demiş ya sokrat :) allaha şükür şimdilik bir zarar görmedim, insanlardan uzak durduğum için :) (yorum bekleyen bikaç yazım var demişsin yaa bana yorumda, bi tane vardı sadece :) :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz beni hem düşündürdü, hem de gülümsetti. Değerlendirmeler için çok teşekkürler arkadaşım:)

   Sil
 9. Yanıtlar
  1. Niyet hayır; akıbet hayır. Demişler. Teşekkürler Mert Bey:)

   Sil
 10. iyilik yaparken doğuracağı sonuçtan çok bize hissettireceklerine odaklanabiliriz. Niyetimizin iyi, vicdanımızın rahat olduğunu düşünüyor olmak bence önemli olan. Geçmişteki kendimizi de yargılamamalıyız, her anda hem doğrular hem yanlışlar olacaktır. Eğer bugün bir şeyleri daha doğru yapıyorsak geçmişteki yaptığımız hatalardan, alınan yanlış kararlardan çıkarılan derstendir. Çok güzel bir konuyu kaleme almışsınız, teşekkürler. Takipteyim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olaya bu şekilde bakmak daha doğru bence de teşekkürler Şule Hanım:)

   Sil
 11. iyilik oluyor mu o kadar stratejik düşününce, ben iyilik eğer karşılık beklenmeden yapılırsa iyilik oluyor diye düşünüyorum, eskiden yaptıklarıma karşılık bekler bu karşılıkların umduğum gibi olmayışına hayıflanırdım, maddi ya da manevi farkı yok ilişkilerde yapılan şeyin. Hem maddi kayıplar hem manevi yoksunluklar ya da beklenti insanı yıpratıyor ne yazık ki, önce göz yumulmaya çalışılsa bahanelere sarılınsa da sorgulama kısmına geldiğinizde nedenleriniz hep cevapsız kaldığında ve kötülüğün bu dünya için aranan meziyet olduğu anlaşıldığında, alçak gönüllü olmanın küçümsenebildiği görüldüğünde insan insandan uzaklaşma evresine geliyor. Ve buna "Hayat " deniyor. Çok muallak yazdım ama açıkça "salak" yerine konduğum , onca iyi niyetli yaklaşımımdan sonra "saf" o zaten yorumlarına maruz kaldığım için çok pişmanım, mayamda ne yazık ki aynı tarz karşılık verebilcek marifet yok ama olsun çok isterdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz sorgulamaları maalesef her insan yapıyor bence. Değerli yorumlarınız için çok çok teşekkürler Kitap Eylemi:)

   Sil
 12. Özel hayatımda insanlardan uzak duruyorum. Blog dünyasında da iyi niyetim zaman zaman suistimal edildiği için birkaç arkadaş dışında mesafeliyim. Mutlu yıllar dilerim ☺️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birkaç arkadaş arasında olmak çok güzel, çok teşekkürler:)

   Sil
 13. "Acıma, acınacak hâle düşersin" sözü boşuna söylenmemiş maalesef. "Yaralarını sarmaya çalıştığınız kişi iyileştiğinde ilk yapacağı şey sizi terk etmektir" sözünü kim söylemişti tam hatırlamıyorum ama doğru olduğuna eminim çünkü insana sürekli o zor günleri, yaraları hatırlamak ağır gelecek ve o günleri unutmak için yapacağı ilk şey iyileşme sürecinde yanında olanları, en zayıf halini görenlerden uzaklaşmak olacak. Maalesef insan böyle bir varlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel değerlendirmeler için çok teşekkür ederim.

   Sil
 14. "Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar!" misali gibi.."Yaşadığımız bazı olaylar bizi ‘’ ‘’Bildiğim Pek çok Şeyin Bildiğim Gibi Olmadığını Yaşayarak Öğrendim.’’" Burayı güzel özetlemişsiniz..Neyin doğru neyin yanlış olduğunu artık insanlığınn umurunda değil gibi,dediğiniz gibi insanlık "dediğim dedik,çaldığım düdük" modundalar..Dont look up filmine bile kendilerine bir pay çıkardanlar oldu mesela..Böyle bir dünyada yaşıyoruız..Yeni yılınız kutlu olsun..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerlendirmeler için çok teşekkürler, mutlu yıllar Ertuğrul Bey:)

   Sil
 15. Sanırım yapılan iyiliklerin bir müddet sonra sanki görevimiz gibi algılanması en kötüsü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet maalesef böyle bir durum var. Çok teşekkürler.:)

   Sil
 16. İyilik yapmak en azından vicdanımız için gerekli ama değerlendirmesini iyi yapmalıyız:) elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her konuda olduğu gibi bu konuda da denge çok önemlidir, teşekkürler Eren:)

   Sil
 17. Ben de iyi niyetin boşa harcanmasından ziyade az çok hak edene verilmesini düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerlendirmeler için çok teşekkürler diaryofmeri:)

   Sil
 18. diğer blogunu ilk dersini okumuştum daha önce, şimdi yorum yaptım, tanıtırım bir ara tabisideki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok çok teşekkür ederim, illa ki, haberinizin olacağını biliyordum:)

   Sil
 19. Merhabalar.
  "Bazen iyi niyetle yaptığımız bir hareket başımıza sayısız sorun çıkarıyor. Böyle durumlarda; ‘’İyilikten maraz doğar.’’ Atasözü ile Eliot’un; İyileştirdiğiniz herkes bir gün sizi hasta edecek sözü aklımıza geliyor."

  Her ne kadar yukarıda yazınızdan alıntı yaptığım iyilik konusu gerçek olsa da, maalesef bizim gibi insanlar iyilik yapmaya devam ederler. Çünkü iyilik etme bizim fıtratımızda var.

  Bu iyiliklerimin yüzünden ne yaşadıklarımı ben bilirim. Ama hala aynı hamam, aynı tas, iyiliğe devam...

  Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neredeyse tüm okuyucularım benim yaşadıklarıma benzer tecrübeleri yaşamış gibi. Ziyaret ve değerlendirmeler için çok teşekkürler Recep Bey:)

   Sil
 20. Babamın yaşadığı hüsranla sonuçlanan iki borç verme olayı var. Alis veriş olması gerektiği gibi sonuçlanmayinca manevi açıdan iki tarafı da ağır etkiliyor. Kankalik bozuluyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef borç alacak işleri bu anlamda çok fazla sıkıntılar açıyor. Değerlendirmeler için çok teşekkürler filmgündemi:)

   Sil
 21. Karşı tarafın da kendimiz gibi düşündüğünü varsayarak yapılan iyilikler çok defa hüsranla sonuçlanıyor, çünkü herkesin bakış açısı aynı değil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazı bir cümle ile nasıl özetlenir desek galiba böyle özetlenirdi. Bu güzel yorum için çok teşekkürler. Sizi her zaman bloğumda görmekten mutluluk duyacağım. Çok teşekkürler Gece:)

   Sil
 22. Kime iyi niyetle yaklaşsam kesin sonunda hayal kırıklığı yaşıyorum ya da tepeme çıkarıyorum. O yüzden artık olaylara ve insanlara temkinli yaklaşıyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de en doğrusunu yapıyorsunuz, teşekkürler renklitırtıl:)

   Sil

Tüm hakları fatih pınar'a aittir.. Blogger tarafından desteklenmektedir.